Przejdź do treści Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do wyszukiwania połączeń
2024-09-16
08:46
Kategoria

Maszynista – zawód czy pasja?

16 września obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty. Z tej okazji Koleje Mazowieckie wspólnie ze Stacją Muzeum organizują debatę pt. „Maszynista – zawód czy pasja?”.

Inicjatorem święta obchodzonego w Polsce od 1996 roku jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE”, która zrzesza maszynistów z różnych państw.

W Spółce „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. pracuje obecnie 655 maszynistów (650 mężczyzn oraz 5 kobiet), co stanowi ponad 20% wszystkich pracowników. Warto dodać, że KM mają swój własny ośrodek szkoleniowy, w którym do wykonywania tego zawodu przygotowują się obecnie 74 osoby, w tym 5 pań. Dotychczas zostało zorganizowane 21 edycji szkolenia (na licencję maszynisty oraz na świadectwo maszynisty). W ramach ośrodka szkolenie ukończyły ogółem 692 osoby.

W celu przybliżenia specyfiki tej ważnej profesji 17 września o godzinie 12 w Stacji Muzeum w Warszawie zostanie zorganizowana debata pt. „Maszynista – zawód czy pasja?”. Wezmą w niej udział maszyniści KM – Patryk Działak oraz Damian Kusak. Obaj podkreślają, że jest to zawód odpowiedzialny, ale jednocześnie pasjonujący i dający ogromną satysfakcję. Często zdarza się, że jest to także tradycja rodzinna.

Mój tata jest maszynistą, w związku z czym w domu temat kolei był i jest ciągle obecny. Do tej pracy trzeba podchodzić z zamiłowaniem, a jednocześnie z dystansem, inaczej byłoby ciężko brać na barki dużą odpowiedzialność. Na chwilę obecną czuję się zawodowo spełniony – zaznacza Damian Kusak, maszynista KM z 4-letnim stażem.

O tym, że czasami zupełny przypadek może zadecydować o wyborze zawodu maszynisty, a pasja przychodzi z czasem, mówi Patryk Działak, który od początku swojej drogi zawodowej związany jest z KM. W Kolejach Mazowieckich pracuje już 12 lat. Obecnie zajmuje się szkoleniem nowych maszynistów.

Ja zacząłem wykonywać swój zawód zupełnym przypadkiem, gdyż planowałem wybranie innej drogi zawodowej. Szybko jednak udało mi się złapać bakcyla do kolei – dodaje Patryk Działak, maszynista instruktor KM.

Praca na stanowisku maszynisty jest związana z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie nie tylko obsługi pociągu, ale przede wszystkim pasażerów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu oraz codzienne przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa.

Mam wielką przyjemność organizować wspólnie z Kolejami Mazowieckimi panel dyskusyjny „Maszynista – zawód czy pasja?”. Liczę, że odpowie on na wiele pytań osób, które zastanawiają się nad pracą „za nastawnikiem”, aby mogły świadomie podjąć decyzję o swojej zawodowej przyszłości – mówi Emilia Oleksiak, Dyrektor Stacji Muzeum.

Donata Nowakowska, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Kolei Mazowieckich podkreśla, że współpraca ze Stacją Muzeum ciągle się rozwija. – Współpracujemy w ramach akcji „Koleją do Kultury”, wspólnie zorganizowaliśmy m.in. kolejną edycję, a w najbliższej przyszłości mamy zaplanowane kolejne wydarzenia promujące transport kolejowy.

Wszystkim Panom i Paniom maszynistom z okazji Europejskiego Dnia Maszynisty życzymy bezpiecznych służb i „samych zielonych semaforów”.

 

Kontakt dla mediów:

Donata Nowakowska, Rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM” sp. z o.o.
e-mail: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl, tel. 22 47 37 551         
www.mazowieckie.com.pl