08:50
Z tym samym biletem do pociągu
Mieszkańcy aglomeracji warszawskiej będą korzystali z jednego biletu w Warszawskim Transporcie Publicznym i w pociągach Kolei Mazowieckich w kolejnych latach. Przedłużona została umowa na Wspólny Bilet KM-ZTM.
Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego oraz Robert Stępień, Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich podpisali umowę funkcjonowanie oferty Wspólny Bilet KM-ZTM.
– Dzięki wspólnemu biletowi mamy w aglomeracji spójny system transportowy obejmujący kolej, tramwaj, autobusy i metro – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Patrząc na ogromną liczbę pasażerów korzystających z jednego biletu zakodowanego na karcie z logo WTP, trudno już dziś sobie wyobrazić system bez takiego rozwiązania.
Umowa została zawarta na okres 1 sierpnia 2023 do 31 marca 2025. Wartość umowy to 393,8 mln zł brutto, środki pochodzić będą z budżetu m.st. Warszawy. W poszczególnych latach stawki przewozowe będą wynosiły: w 2023 roku - 35,31 zł/pockm netto, w 2024 roku - 37,08 zł/pockm netto, w 2025 roku - 38,93 zł/pockm netto.
– Ta oferta doskonale promuje kolej jako środek zbiorowego transportu miejskiego. Tym bardziej, że jakość świadczonych przez nas usług przewozowych jest na wysokim poziomie. W parku taborowym mamy coraz więcej nowoczesnych pojazdów szynowych (ponad 53%) zapewniających bezpieczną i wygodną podróż. Pod koniec lipca odebraliśmy ostatnie elektryczne zespoły trakcyjne ER160 FLIRT trzeciej generacji. Mieszkańcy Warszawy, którzy cenią oszczędność czasu wybierają właśnie pociągi Kolei Mazowieckich. To najszybszy sposób przedostania się z lewobrzeżnej części stolicy np. na Pragę – mówi Robert Stępień, Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich.
Czystsze powietrze
Oferta Wspólnego Biletu ZTM-KM funkcjonuje w aglomeracji warszawskiej od 2005 roku -wtedy dotyczyła jedynie jednej trasy, ale w kolejnych latach obszar jej obowiązywania się powiększał, a oferta rozwijała.Dzięki niej pasażerowie mający bilety ZTM dobowe lub dłuższe (czyli bilety 3-dniowe, weekendowe, 30 lub 90 dniowe), bilet seniora czy bilety dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci lub oraz uprawnienia do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego w Warszawie, wynikające z uchwał Rady m.st. Warszawy, mogą z takimi biletami jeździć pociągami Kolei Mazowieckich w określonej strefie bez konieczności kupowania dodatkowego biletu na pociąg. To oznacza nie tylko wygodę w codziennych podróżach, ale także wymierne korzyści finansowe – rocznie można zaoszczędzić kilkaset złotych. Nie bez znaczenia jest również aspekt ochrony środowiska – transport szynowy uznawany jest za najbardziej ekologiczny.
Miliony pasażerów
Strefa obowiązywania wspólnego biletu sięga kilkunastu kilometrów poza Warszawę. Mieszkańcy gmin sąsiadujących ze stolicą mogą dojechać do jednej ze stacji skomunikowanej z WTP i przesiąść się do tramwaju, autobusu lub metra; zwłaszcza, że dzięki dopłatom gmin, mogą kodować Bilety Metropolitalne (30 lub 90 dniowe) w niższej cenie. Zielono-białe pociągi mazowieckiego przewoźnika zatrzymują się w samym sercu Warszawy – na stacji Warszawa Śródmieście – oraz w pobliżu stacji obydwu linii metra: Centrum, Dworzec Gdański, Stadion Narodowy, Dworzec Wileński, Młynów, Dworzec Gdański.
W stolicy pociągi KM są znakomitym rozszerzeniem sieci WTP – zarówno w centrum Warszawy jak i na jej obrzeżach bo jeżdżą w Wawrze, Białołęce, Ursynowie, Ursusie i Włochach. Połączenia KM uzupełniają się z warszawską Szybką Koleją Miejską – sięgają dalej w głąb województwa, a na wspólnych z SKM odcinkach tras, tam gdzie jest najwięcej pasażerów, pociągi na stacjach pojawiają się częściej.
Nic dziwnego, że takie łączone podróże cieszą się dużą popularnością – szacujemy, że w 2022 roku w ramach oferty Wspólnego Biletu z przejazdów koleją skorzystało ponad 30 mln pasażerów czyli ponad połowa wszystkich pasażerów KM (ok. 59 mln).
Bilety ZTM są honorowane w pociągach KM na obszarze ograniczonym stacjami Sulejówek Miłosna, Otwock Śródborów, Zalesie Górne, Pruszków, Płochocin, Legionowo Przystanek, Legionowo Piaski, Zagościniec. Przystankami granicznymi I i II strefy są stacje: Warszawa Wola Grzybowska, Warszawa Falenica, Warszawa Jeziorki, Warszawa Ursus Niedźwiadek, Warszawa Gołąbki, Warszawa Zacisze-Wilno, Warszawa Mokry Ług. Trzeba pamiętać, że bilet musi być wcześniej skasowany (nie wszystkich składach KM są kasowniki) – w pojeździe WTP, bramce metra itp. Bilety można także aktywować/skasować u kierownika pociągu albo na bilecie kartonikowym samodzielnie napisać datę i godzinę rozpoczęcia podróży. Oferta wspólnego biletu obowiązuje także w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Opacz.