11:40
Maszynista – zawód czy pasja?
Z okazji Europejskiego Dnia Maszynisty Koleje Mazowieckie wspólnie ze Stacją Muzeum w Warszawie zorganizowały debatę pt. „Maszynista – zawód czy pasja?”, w której wzięli udział maszyniści KM – Patryk Działak oraz Damian Kusak. Głównym adresatem wydarzenia byli uczniowie Technikum Nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka", którzy kształcą się w klasach o profilu technik transportu kolejowego oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego.
Debatę poprowadzili wspólnie Daria Uchman-Jaworska (KM) i Tomasz Kurowski (Stacja Muzeum). Na początku głos zabrała dyrektor Stacji Muzeum Emilia Oleksiak, która podkreśliła jak odpowiedzialny jest zawód maszynisty, a także zachęcała młodzież do wyboru drogi zawodowej związanej z branżą kolejową. Wśród gości znaleźli się również Andrzej Walczyk ze Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” oraz Zbigniew Janas, opozycjonista z czasów PRL, który jest absolwentem „Kolejówki” i przez kilka lat pracował w jako maszynista.
Debata na temat zawodu maszynisty została podzielona na 6 bloków tematycznych:
• Bo to się zwykle tak zaczyna… początki kreowania przyszłości zawodowej
• Pierwsze chwile na kolei
• Gotowi do odjazdu? Samodzielne służby za nastawnikiem
• Proza życia – dzień z życia maszynisty
• Czy warto było? Atuty i mankamenty maszynistowskiej służby
• Pasja czy praca? O to jest pytanie!
Paneliści opowiadali o swoich osobistych doświadczeniach związanych m.in. z pierwszymi służbami za nastawnikiem. Patryk Działak, maszynista instruktor KM podkreślił, że jego pierwszy samodzielny przejazd nie odbył się bez problemów.
- Wydawało mi się, że wszystko będzie wyglądało podobnie jak podczas szkolenia, z tą tylko różnicą, że nikt obok mnie nie będzie już siedział. Niestety, przejazd na trasie Radom-Warszawa obfitował w aż 4 usterki drzwi w pociągu, co nie zdarzyło się podczas całego dwuletniego kursu.
Obaj maszyniści zachęcali uczniów do wybrania tego zawodu, mówiąc otwarcie, że ich profesja jak każda inna posiada zarówno plusy i minusy. Do najważniejszych zalet zaliczyli stabilność pracy, dobre zarobki oraz to, że jest to zawód przyszłościowy. Natomiast jako główną wadę wskazali nocne i świąteczne dyżury. Mimo wszystko podkreślali, że gdyby mieli taką możliwość wybraliby taką samą drogę zawodową po raz drugi.
Rozmówcy przedstawili także, jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na maszynistę. Poza dobrym stanem zdrowia powinien charakteryzować się przede wszystkim odpornością na stres, wytrwałością, otwartością na kontakty międzyludzkie oraz umiejętnością przygotowania na każdą sytuację. Odpowiadając na pytanie postawione w temacie debaty maszyniści podkreślili, że pasja ułatwia wykonywanie zawodu.
- W moim przypadku zamiłowanie do kolei przyszło z czasem. Pasja jest na pewno receptą na sukces zgodnie z maksymą „wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” – podsumował Damian Kusak.
Pod koniec panelu uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Uczestnicy wydarzenia aktywnie włączyli się w debatę wyrażając ciekawość m.in. o rozkład czasu pracy, wrażenia z przejazdu lokomotywą Gama czy ulubioną linię kolejową.
Licznie zgromadzenie goście, a także liczba zadanych pytań są najlepszym dowodem na to, jak dużym zainteresowaniem cieszy się praca za nastawnikiem. Mamy nadzieje że po zakończeniu szkoły niektórych uczniów powitamy w naszym ośrodku szkoleniowym, a następnie w gronie pracowników Kolei Mazowieckich.