11:08
Poznaliśmy laureatów VIII edycji Konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”
W ostatni czwartek listopada odbyła się uroczysta gala VIII edycji Konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. To wydarzenie, które ma na celu nie tylko nagrodzenie osób i przedsiębiorstw działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ale także promocję dobrych praktyk związanych z bezpieczeństwem w branży kolejowej.
Idea Konkursu powstała jako kontynuacja inicjatywy Deklaracji kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, którą Urząd Transportu Kolejowego zainicjował w 2016 r. To dlatego przeznaczony został przede wszystkim jego sygnatariuszom.
- Od 8 lat kreujemy kulturę bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. A w tym roku rozpoczęliśmy prace nad kolejnym projektem poprawiającym bezpieczeństwo. Generator Informacji Bezpieczeństwa Kolejowego pomoże proaktywnie zarządzać bezpieczeństwem systemu kolejowego – podkreślił podczas uroczystości Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacy Góra.
W tegorocznej edycji wprowadzono nową kategorię „Człowiek”. Pozwoliła ona wyróżnić osoby, których działalność zawodowa lub pozazawodowa w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju transportu kolejowego, zwłaszcza w kontekście poprawy bezpieczeństwa. Nagroda ta podkreśla znaczenie postawy i zaangażowania jednostek w promowanie kultury bezpieczeństwa oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
Kapituła przyznała dwie nagrody w tej kategorii. Jedna z nich trafiła do rąk Tomasza Tomkowiaka, który od 40 lat jest związany z koleją. Zajmował się konstrukcją i technologią produkcji pojazdów kolejowych. Jest współtwórcą wielu rozwiązań konstrukcyjnych, a także uczestniczył w tworzeniu aktów normatywnych dotyczących taboru kolejowego.
Kolejną nagrodę przyznano Rafałowi Kamińskiemu, maszyniście KM, który zginął tragicznie w lipcu tego roku podczas wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym w Ołtarzewie. Otrzymał ją za całokształt swojej działalności na rzecz kolei.
- Kolej dla Rafała była życiem, a każda służba za nastawnikiem była spełnieniem jego marzeń – powiedziała Donata Nowakowska, która wspólnie z Piotrem Wakułą, dyrektorem biura eksploatacyjno – technicznego odebrała statuetkę.
Dyrektor Wakuła zwrócił natomiast uwagę na kwestie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w kontekście ostatniej kolizji z samochodem ciężarowym, do której doszło na tej samej linii, na której zginął Rafał Kamiński.
Podczas ceremonii kapituła konkursu przyznała wyróżnienia i nagrody jeszcze w czterech kategoriach:
- Czynnik ludzki – edukacja
W tym roku nagrodę otrzymały Koleje Śląskie sp. z o.o. Spółka opracowała karty ewakuacyjne dla pojazdów eksploatowanych przez przewoźnika. Ponadto wyróżniony został „Raport Kolejowy” Polskiej Izby Kolei za projekt „Dzieci z torów”, czyli kampanię edukacyjno-informacyjną, która trwa od 2023 r.
- Rozwiązanie techniczne
Nagroda trafiła do firmy Rail-Mil sp. z o.o. za koncepcję standaryzacji ETCS poziomu 1 Limited Supervision. Natomiast wyróżnienie otrzymało Przedsiębiorstwo Usług Kolejowych Kolprem sp. z o.o. za projekt „Ruchomy podest".
- Rozwiązanie systemowe
Wyróżnienie przyznano spółce Arriva RP sp. z o.o. za projekt „Zeskanuj mnie!”.
- Praca dyplomowa
Wyróżnienie otrzymała praca Pauliny Słupik z Akademii WSB, której tematem była analiza poziomu kultury bezpieczeństwa dyżurnych ruchu w Zakładzie Linii Kolejowych w Krakowie i możliwościom jej poprawy.
Przyznana została także Nagroda publiczności. Prestiżową statuetkę kultury bezpieczeństwa oraz prawo do posługiwania się złotym logotypem kultury bezpieczeństwa przez kolejny rok, otrzymał “Raport Kolejowy” Polskiej Izby Kolei za projekt „Dzieci z torów”.
Wszystkie odznaczenia zostały wręczone przez Prezesa UTK dr inż. Ignacego Górę oraz prof. Mariannę Jacyna, Dziekana Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Laureatom tegorocznej edycji Konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w efektywnych działaniach na rzecz bezpieczeństwa na polskich torach!