09:34
PGE Energetyka Kolejowa dostarczy energię trakcyjną Kolejom Mazowieckim
PGE Energetyka Kolejowa i Koleje Mazowieckie zawarły umowę kompleksową na sprzedaż i usługi dystrybucji elektrycznej energii trakcyjnej. Umowa została podpisana na cztery lata z możliwością przedłużenia o kolejne trzy.
W ramach umowy, w latach 2025-2031 PGE Energetyka Kolejowa zobowiązuje się dostarczyć Kolejom Mazowieckim do 1,7 TWh energii elektrycznej, z czego ok. 1,1 TWh będzie stanowiła energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. W przypadku przedłużenia umowy o kolejne trzy lata, od 2031 r. będzie to wyłącznie energia z OZE.
- PGE Energetyka Kolejowa jako łącznik kolei z systemem elektroenergetycznym w Polsce, aktywnie rozwija inicjatywy wspierające dążenie polskiej kolei do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Kontrakt na sprzedaż i dystrybucję energii trakcyjnej, jaki podpisaliśmy z Kolejami Mazowieckimi, doskonale wpisuje się w te założenia. Cieszę się, że wspólnie z naszym Partnerem możemy realizować ambitne zadanie transformacji energetycznej polskiego sektora kolejowego – mówi Mateusz Sławiński, Prezes Zarządu PGE Energetyka Kolejowa.
Kontrakt wpisuje się w realizację, koordynowanego przez PGE Energetyka Kolejowa, programu Zielona Kolej®, w którym Koleje Mazowieckie uczestniczą od ponad trzech lat. To wspólna inicjatywa polskiej branży kolejowej skupiona w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei. Jej celem jest transformacja sektora kolejowego w kierunku pełnej neutralności klimatycznej. Wspólnie z przewoźnikami Spółka pracuje nad tym, aby w 2030 r. 85%, a docelowo 100% wolumenu energii wykorzystywanej na kolei pochodziła z OZE.
- Koleje Mazowieckie na stałe wpisały się w krajobraz naszego regionu. Pociągi w charakterystycznych zielono-żółtych barwach codziennie przewożą niemal 170 tys. pasażerów. Systematycznie podnosimy jakość naszych usług, inwestując w zakup kolejnych nowoczesnych pojazdów szynowych oraz modernizację tych starszego typu. Istotna jest również niezawodność dostaw energii trakcyjnej niezbędnej do prowadzenia działalności przewozowej. Energia dostarczana w ramach podpisanej dzisiaj umowy, w części, a ostatecznie w całości, będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co doskonale wpisuje się także w nasze założenia związane z transformacją energetyczną – zapewnia Robert Stępień, Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich.
Koleje Mazowieckie, spółka należąca do Samorządu Województwa Mazowieckiego, świadczy usługi pasażerskiego transportu kolejowego na terenie Mazowsza. Obecnie zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby podróżnych. W ciągu doby uruchamia średnio około 800 pociągów. Koleje Mazowieckie nieustannie inwestują w nowoczesne pojazdy szynowe, podnosząc tym samym jakość usług przewozowych. Spółka duży nacisk kładzie na rozwiązania pozwalające obniżać emisję CO2 w transporcie szynowym, aktywnie włączając się w proces transformacji energetycznej polskiej kolei.
PGE Energetyka Kolejowa (PGE EK) to jedna z większych firm energetycznych w Polsce, a zarazem wiodący dystrybutor energii elektrycznej dla odbiorców trakcyjnych. Jest także liderem w zakresie budowy i utrzymania sieci trakcyjnej oraz elektroenergetyki kolejowej w kraju. Spółka rozwija także innowacyjne projekty wspierające przewoźników w oszczędzaniu energii i ograniczaniu emisji CO2, takie jak np. SENSUM – inteligentne rozwiązanie z zakresu ecodrivingu na kolei.
PGE EK wchodzi w skład Grupy PGE – największego krajowego podmiotu elektroenergetycznego i lidera produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Strategicznym celem Grupy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
***
„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. została powołana 29.07.2004 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (51 proc. udziałów) i „PKP Przewozy Regionalne” sp. z o.o. (49 proc. udziałów). Od 2008 r., po odkupieniu udziałów od „PKP Przewozy Regionalne” sp. z o.o., jedynym właścicielem spółki jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koleje Mazowieckie świadczą usługę pasażerskiego transportu kolejowego na terenie Mazowsza. Obecnie spółka zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby przewożonych podróżnych. W ciągu doby uruchamia średnio około 800 pociągów. W parku taborowym Kolei Mazowieckich znajduje się ponad 330 pojazdów kolejowych, a 54% z nich to nowe elektryczne zespoły trakcyjne. W 2023 roku została zakończona realizacja rekordowego zamówienia na zakup 61 sztuk ezt trzeciej generacji FLIRT ER160 wyprodukowanych przez siedlecki zakład Stadler Polska. Natomiast w 2024 roku zostały podpisane umowy na zakup łącznie aż 75 sztuk nowoczesnych pojazdów FLIRT. Obejmują one również usługę ich 18-letniego utrzymania, opcję na wykonanie do dwóch napraw w poziomie utrzymania P4, pakiety naprawczo-pozderzeniowe oraz szkolenie pracowników z ich obsługi. Wartość tych kontraktów to ok. 3,9 mld zł netto. Spółka dba także o rozwój zapleczy technicznych, które są niezbędne do zapewnienia utrzymanie taboru w jak najlepszym stanie technicznym. Koleje Mazowieckie mają 4 sekcje napraw i eksploatacji taboru: dwie w Warszawie oraz w Sochaczewie i Tłuszczu. W przyszłym roku zostanie wybudowana kolejna w Radomiu, a w najbliższej przyszłości następna w Sochaczewie.
PGE Energetyka Kolejowa, należąca do Grupy PGE, łączy kolej z systemem elektroenergetycznym kraju. Dba o niezawodność i jakość dostaw energii oraz paliw dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 60 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez prawie 55 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 18,4 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.
Grupa PGE, po dołączeniu PGE Energetyka Kolejowa, dysponuje liniami dystrybucyjnymi o łącznej długości ok. 320 tys. km, roczny wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 40 TWh, a sprzedaży energii do odbiorców finalnych ok. 35 TWh.
Dodatkowe informacje dla mediów:
Donata Nowakowska
Rzecznik prasowy „Kolei Mazowieckich – KM” sp. z o.o.
Tel. 22 47 37 551
d.nowakowska@mazowieckie.com.pl
Konrad Mróz
Biuro Prasowe Grupy PGE
+48 785 999 946